Odos ligos

Šiuo metu yra sukurta gausybė antibiotikų prieš daugelį bakterijų ir naujų antiseptikų bei antimikrobinių medžiagų, skirtų odos infekcijoms gydyti. Jų kūrimas įgauna vis didesnį pagrindą. Mokslininkų grupė patikrino šešis augalų ekstraktus ir jų junginius dėl antimikrobinio poveikio dermatologiškai aktyvioms bakterijoms ir mielėms. 

Buvo išbandyti šie augalų ekstraktai: Gentiana lutea, Harpagophytum procumbens, Boswellia serrata (sausieji ekstraktai), Usnea barbata, Rosmarinus officinalis ir Salvia officinalis (superkritiniai anglies dioksido [CO2] ekstraktai). 

Be to, atskirai buvo išbandytos šios augalinės rūgštys, kurios yra aukščiau minėtų augalų sudėtyje: usniko rūgštis, karnosolis, karnozo rūgštis, ursolio rūgštis, oleanolio rūgštis, harpagosidas, bosvelijos rūgštis ir gentiopikozidas. 

Ekstraktai ir junginiai buvo tiriami su 29 aerobinėmis ir anaerobinėmis bakterijomis ir mielėmis, naudojant agaro skiedimo testą. 

Usnea barbatos ekstraktas ir usnino rūgštis aktyviausiai veikė anaerobines bakterijas. Usnea CO2 ekstraktas veiksmingai slopino kelių gramteigiamų bakterijų, tokių kaip Staphylococcus aureus, Propionibacterium acnes ir Corynebacteriumaugimą. 

Be Usnea ekstrakto pakankamai veiksmingi prieš bakterijų grupę pasirodė ir Rosmarinus officinalis, Salvia officinalis, Boswellia serrata bei Harpagophytum procumbens. 

Daroma išvada, kad dėl antimikrobinio poveikio minėti augalų ekstraktai gali būti naudojami vietiniams odos sutrikimams, tokiems kaip jaunatviniai spuogai ar seborėjinė egzema, gydyti.

Literatūra: S Weckesser, K Engel, B Simon-Haarhaus, A Wittmer, K Pelz, C M Schempp. Screening of plant extracts for antimicrobial activity against bacteria and yeasts with dermatological relevance. 2007 Aug;14(7-8):508-16.doi: 10.1016/j.phymed.2006.12.013.