Depresija

Moksliniai tyrimai su pelėmis įrodo, kad incensol-acetato rūgštis, esanti bosvelijos sakų sudėtyje, gali įtakoti psichinę sveikatą, ypatingai depresijos atveju.

Bosvelijos sakų kaip smilkalų deginimas jau senovėje buvo religinių ir kultūrinių ceremonijų dalis. Jų kvapas kelia nuotaiką, padeda pasijausti pakiliai. 

2008 m. atliktas mokslinis tyrimas įrodė, kad būtent incensol-acetatas po vienkartinės (50 mg/kg) vartojimo dozės yra stipraus trumpalaikio receptorių potencialo vaniloido (TRPV3) agonistas, sukeliantis antidepresinį poveikį lauko pelėms [1]. 

Kitas tyrimas, atliktas 2012 m. įrodo, kad skiriant mažesnę 10 mg/kg incensol-acetato rūgšties dozę selektyviai veisiamoms pelėms, pasižyminčioms ryškiu nuolankiu elgesiu, taip pat turėjo reikšmingą antidepresinį poveikį. Šiuo atveju 1 arba 5 mg/kg incensol-acetato rūgšties skyriant per dieną tris savaites iš eilės, priklausomai nuo dozės ir laiko, sumažino pelių paklusnumą. Dominuojančio ir nuolankiojo ryšio testas buvo sukurtas, siekiant patikrinti lėtinį antidepresantų poveikį. Šis elgsenos poveikis buvo susijęs su sumažėjusiu kortikosterono kiekiu serume. Šie duomenys rodo, kad incensol-acetato rūgštis moduliuoja pagumburio-hipofizės-antinksčių ašį ir daro įtaką hipokampo genų ekspresijai, o tai lemia teigiamą elgsenos poveikį ir gydo į depresiją panašius sutrikimus [2].

2019 m. atliktame moksliniame tyrime, kuriame nagrinėjama Boswellia papyrifera bosvelinių rūgščių ir incensol-acetato sąveika, buvo pranešta apie išskirtinį ladano ir jame esančio incensol-acetato priešuždegiminį ir antidepresinį poveikį, tačiau jų biologinis prieinamumas turėtų būti pagerintas. Norint toliau tirti jų terapinį potencialą, reikėtų ieškoti būdų, kaip padidinti natūralią ladano gausą [3].

Šių tyrimų rezultatai rodo, kad TRPV3 kanalai smegenyse gali atlikti emocinio reguliavimo vaidmenį, o biocheminis ir farmakologinis incensol-acetato rūgšties poveikis gali būti biologinis pagrindas giliai įsišaknijusioms kultūrinėms ir religinėms tradicijoms.

Literatūra:

1. Arieh Moussaieff, Neta Rimmerman, Tatiana Bregman et al. Incensole acetate, an incense component, elicits psychoactivity by activating TRPV3 channels in the brain. Prieiga internetu [2008 05 20]: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18492727/

2. Arieh Moussaieff, Moshe Gross, Elimelech Nesher et al. Incensole acetate reduces depressive-like behavior and modulates hippocampal BDNF and CRF expression of submissive animals. Prieiga internetu [2008 10 26]: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23015543/

3. AhmedAl-Harrasi, ReneCsuk, AjmalKhan et al. Distribution of the anti-inflammatory and anti-depressant compounds: Incensole and incensole acetate in genus Boswellia. Prieiga internetu [2019 02 22]: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30802641/