Tūkstantmečiais žmonės smilkina ar kitaip naudoja kvapiąsias dervas, medienos gabalėlius, įvairias žoles, žievę, sėklas ar žiedų mišinius. Jų kvapas sklinda šventyklose, užpildo vienuolynų celes, pripildo prakilnaus virpėjimo ritualų ar ceremonijų atmosferą, padeda nuraminti mintis bei medituoti. Smilkalų kvapas yra neatsiejamas nuo įvairių apeigų, laidojimo ritualų ir medicininės praktikos, o kasdienybėje padeda sureguliuoti emocinius sutrikimus, juslėms teikia pasitenkinimą, išvalo aplinkos orą.
Prabangūs frankincenso aliejai ir smilkalai naudojami iškilmingoms progoms. Arabai frankincensu kvepina drabužius ir namus. Be smilkalų dervos neapsieina jų vestuvės, laidotuvės ar religinės apeigos. „Dubenėlis su smilkstančia derva paduodamas svečiui vyrui, kad šis apsismilkytų barzdą, o viešniai – kad ši išsikvėpintų šaliką. Moterys smilkalų dervos dūmus nuo neatmenamų laikų naudojo kaip kvepalus. Jokia arabė ar indė neišeidavo iš pirties nepastovėjusi virš indelio su smilkstančiomis dervomis. Taip moterys kvėpindavo kūną, tik ką išplautus plaukus ir drabužius“ (L. Kiškūnė, 2010).
Kad išgauti eterinį aliejų, bosvelijos medžio žievėje kelis kartus per metus daromi įpjovimai, kuriais teka tirštos, pieningos augalo sultys. Reaguodamos su oru jos per keletą savaičių virsta kieta derva. Ši derva yra distiliuojama, taip išgaunant frankincenso eterinį aliejų.
Šiais laikais pakanka 4–5 eterinio aliejaus lašų įlašinti į difuzorių ar aromatinėje lempoje esantį indą su vandeniu ir patalpoje pasklinda kerintis kvapas. Frankincenso eterinis aliejus aromaterapijoje priskiriamas prie imuninę sistemą stiprinančių, ypač padedančių turint kvėpavimo takų sutrikimus. Inhaliacijos su šiuo aliejumi veiksmingai apsaugo nuo slogos, sinusito, bronchito ar laringito. Aromaterapija šį eterinį aliejų rekomenduoja vartoti žmonėms, patiriantiems nervinę įtampą, linkusiems į depresiją – tereikia sau skirti kelias minutes kvapų terapijos, atsipalaiduoti ir mėgautis šiuo ypatingu aromatu.
Skaitykite apie naudą Medicus Curat: